Tools
Pre zobrazenie tools sa prihlásteVeda - Ostatné

Mozog včiel prekvapivo dokáže spracovávať abstraktné koncepty

31.10.2013, 12:18KARMA


 0

Share

Aurore Avarguès-Weber a Martin Giurfa z University of Toulouse vo svojom výskume prišli k záveru, že včely sú schopné chápať konceptuálne vzťahy, ktoré vyžadujú zrakové vnemy. (Napríklad rovnaké/iné, nad/pod, vľavo/vpravo.)

Úlohou včiel bolo nájsť odmenu pomocou vizuálnych nápoved - vedci im ukázali farbu alebo vzor, predtým, ako vleteli do labyrintu.

Výsledky ich štúdie tiež spochyňujú doterajšiu predstavu, že väčší mozog je automaticky dokonalejší v chápaní konceptuálnych vzťahov.

U primátov je schopnosť chápať tieto vzťahy prisudzovaná neurálnej aktivite v prefrontálnom kortexe - včely však túto časť mozgu nemajú. Zaujímavé je, že včely tieto koncepty dokážu chápať s mozgom, ktorý má 950 000 neurónov. Ľudský mozog ich má približne 86 miliárd (štvrtý zdroj).

Veda - Ostatné
Reťazec neobsahuje žiadne ďalšie správy, ktoré vyhovujú súčasným filtrom.

Vedci vytvorili prvý polo-syntetický živý organizmus

24.1.2017, 23:44KARMA


 0

Share

Vedci z The Scripps Research Institute (TSRI) oznámili, že sa im podarilo vytvoriť prvý polo-syntetický živý organizmus. DNA tohto mikroorganizmu totiž netvoria len štyri známe bázy - A, T, C a G - ale aj umelé bázy X a Y.

Tieto bázy si navyše mikroorganizmus stabilne udržiava aj pri delení.

Aj keď praktické využitie takéhoto výskumu je ešte stále hudbou budúcnosti, vedci veria, že by v budúcnosti takéto organizmy mohli výrazne pomôcť pri výrobe liekov alebo napríklad aj pri výrobe palív.

Veda - Technika
Reťazec neobsahuje žiadne ďalšie správy, ktoré vyhovujú súčasným filtrom.

Hyperloop by mal taktiež prepájať Bratislavu, Brno a Prahu

19.1.2017, 23:14KARMA


 0

Share

Spoločnosť Hyperloop Transportation Technologies oznámila, že podpísala prvú oficiálnu dohodu na prepojenie dvoch medzinárodných miest. Malo by ísť práve o mestá Brno a Bratislava.

Cestu, ktorá bežne trvá 1,5 hodiny by hyperloop mal zvládnuť do 10 minút.


Veda - Vesmír
Reťazec neobsahuje žiadne ďalšie správy, ktoré vyhovujú súčasným filtrom.

ESO zverejnila jeden zo svojich doteraz najväčších snímkov

2.2.2017, 23:32KARMA


 0

Share

Európske vesmírne observatórium zverejnilo snímky hmlovín NGC 6334 a NGC 6357 - a ide o jednu z najväčších fotografií, aké doteraz ESO vytvorilo.

Snímka má celkovo približne dve miliardy pixelov - a hmloviny majú prezývky "mačacia labka" a homár. Nachádzajú sa približne 5 500 svetelných rokov od Zeme (v prípade hmloviny NGC 6357 je to až 8 000 svetelných rokov). Obe tieto hmloviny sú v súhvezdí škorpióna - v jeho chvoste.

Ide o dobrú ukážku toho, aký obrovský je náš vesmír.

Verziu obrázku, ktorú si môžete priblížiť nájdete v druhom zdroji.

Veda - Zdravie
Reťazec neobsahuje žiadne ďalšie správy, ktoré vyhovujú súčasným filtrom.

Sedavý spôsob života urýchľuje starnutie buniek

22.1.2017, 23:50KARMA


 0

Share

Vedci z University of California San Diego vo svojej novej štúdii dospeli k záveru, že ženy, ktoré sedia 10 a viac hodín denne a majú málo fyzickej aktivity majú bunky biologicky o 8 rokov staršie ako tie, ktoré majú viac aktivity.

Do tejto skupiny tak patria ženy, ktoré majú menej než 40 minút miernej alebo silnej fyzickej záťaže denne. Ich teloméry sú podľa vedcov oveľa kratšie, ako teloméry aktívnejších žien.
Už čoskoro