Tools
Pre zobrazenie tools sa prihlásteVeda - Technika

Vindskip - ekologická nákladná loď

18.9.2013, 14:03KARMA


 0

Share

Terje Lade je nórsky podnikateľ a inžinier, ktorý pracoval pre nórsky ropný a lodný priemysel.

V súčasnosti sa naplno venuje svojmu projektu, ktorý nazval Vindskip (Veterná loď).

Toto plavidlo by malo využívať vlastný trup podobne, ako plachetnica využíva plachty. Spolu s klasickým spaľovacím motorom by sa však mali dosiahnuť výrazné šetrenia v spotrebe paliva (60%), a tým pádom aj v emisii škodlivých látok (80%).

Loď by mala dosahovať rýchlosť až 18 uzlov, čo je porovnateľné s nákladnými loďami súčasnosti.

Spolu s komplexným dizajnom trupu a modernými systémami na snímanie poveternostných podmienok by tak loď samozrejme dokázala plávať aj proti vetru.

Kapacita lode je tiež porovnateľná so súčasnými tankermi. Prvá loď by mohla byť zrejme postavená do štyroch rokov.

Veda - Ostatné
Reťazec neobsahuje žiadne ďalšie správy, ktoré vyhovujú súčasným filtrom.

Ötzi bol pravdepodobne zavraždený

24.9.2016, 23:11KARMA


 0

Share

Ľadový muž Ötzi bol podľa najnovších vedeckých výskumov pravdepodobne zavraždený kvôli osobnému sporu.

Prípad vyšetroval vrchný inšpektor Alexander Horn z mníchovskej kriminálnej polície a k tomuto záveru dospel po preštudovaní všetkých dôkazov.

Vedcom je už dlhodobo známe, že Ötzi bol zastrelený šípom, hlavicu ktorého objavili v jeho chrbte. Avšak po najnovších vyšetreniach zistili taktiež to, že na ruke mal zranenia, ktoré zrejme utŕžil niekoľko dní pred smrťou. Mohlo teda ísť o zranenia utŕžené pri potýčke. Zaujímavé je tiež, že motívom vraždy zrejme nebola lúpež, keďže Ötzi pri sebe mal vzácne kovové nástroje, ktoré by zlodej zrejme ukradol.

Ötzi bol navyše zabitý zozadu, nečakane a z veľkej vzdialenosti.

Veda - Technika
Reťazec neobsahuje žiadne ďalšie správy, ktoré vyhovujú súčasným filtrom.

Beipanjiang - Najvyšší most na svete

26.9.2016, 23:27KARMA


 0

Share

Čína pomaly dokončuje najvyšší most na svete - Beipanjiang. Tento kolos dosahuje výšku až 565 metrov a stál približne 88 miliónov dolárov.

Na moste sa ešte stále pracuje, ale stavbárom sa už podarilo prepojiť obe strany. Po moste, ktorý spája provincie Jün-nan a Kuej-čou sa tak už dá prejsť.

Veda - Vesmír
Reťazec neobsahuje žiadne ďalšie správy, ktoré vyhovujú súčasným filtrom.

Vedci objavili röntgenové lúče, ktorých pôvod je záhadou

26.9.2016, 23:33KARMA


 0

Share

Vedci z NASA oznámili, že objavili zdroj röntgenových lúčov, ktorých pôvodcom nie je ani slnečný vietor, ani Lokálna horúca bublina - teoretická oblasť medzihviezdneho materiálu, ktorá obklopuje našu Slnečnú sústavu.

Vedci pritom doteraz poznali len tieto dva zdroje vesmírnych röntgenových lúčov. Ani jeden z nich by však nedokázal vytvárať röntgenové lúče s takou energiou, aké vedci najnovšie zaznamenali.

Veda - Zdravie
Reťazec neobsahuje žiadne ďalšie správy, ktoré vyhovujú súčasným filtrom.

Pomocou novej metódy sa narodilo prvé dieťa troch rodičov

27.9.2016, 22:00KARMA


 0

Share

Lekárom sa podaril menší zázrak - pomocou novej metódy, pri ktorej má dieťa troch rodičov zabránili tomu, aby sa u dieťaťa prejavila genetická porucha, ktorú má jeho matka.

Táto metóda by mohla pomôcť mnohým rodičom, ktorí majú genetickú poruchu a chcú mať zdravé dieťa. Takéto deti následne nesú DNA matky, otca a malé množstvo genetickej informácie od tretieho darcu. Treba dodať, že nejde o prvý prípad dieťaťa troch rodičov (prvé sa narodilo ešte v 90. rokoch) - ide však o novú a mimoriadne zaujímavú metódu s názvom mitochondriálne darcovstvo.
Už čoskoro