Tools
Pre zobrazenie tools sa prihlásteVeda - Technika

Vindskip - ekologická nákladná loď

18.9.2013, 14:03KARMA


 0

Share

Terje Lade je nórsky podnikateľ a inžinier, ktorý pracoval pre nórsky ropný a lodný priemysel.

V súčasnosti sa naplno venuje svojmu projektu, ktorý nazval Vindskip (Veterná loď).

Toto plavidlo by malo využívať vlastný trup podobne, ako plachetnica využíva plachty. Spolu s klasickým spaľovacím motorom by sa však mali dosiahnuť výrazné šetrenia v spotrebe paliva (60%), a tým pádom aj v emisii škodlivých látok (80%).

Loď by mala dosahovať rýchlosť až 18 uzlov, čo je porovnateľné s nákladnými loďami súčasnosti.

Spolu s komplexným dizajnom trupu a modernými systémami na snímanie poveternostných podmienok by tak loď samozrejme dokázala plávať aj proti vetru.

Kapacita lode je tiež porovnateľná so súčasnými tankermi. Prvá loď by mohla byť zrejme postavená do štyroch rokov.

Veda - Ostatné
Reťazec neobsahuje žiadne ďalšie správy, ktoré vyhovujú súčasným filtrom.

Vedci v Argentíne objavili nový druh dinosaura

24.7.2016, 23:02KARMA


 0

Share

Vedci oznámili, že v Argentíne objavili pozostatky doteraz neznámeho mäsožravého dinosaura, ktorý mal kratučké ruky - rovnako ako Tyranosaurus rex. Tento dinosaurus však pochádza z inej "rodinnej vetvy".

Dinosaurus nesie meno Gualicho shinyae. Dosahoval dĺžku približne 6 metrov a vážil asi 450 kilogramov.

Napriek tomu, že nejde o príbuzných je podobnosť s Tyranosaurom zarážajúca. Dinosaurus je taktiež zaujímavý tým, že kombinuje črty viacerých teropodov (dvojnohých dinosaurov).

Veda - Technika
Reťazec neobsahuje žiadne ďalšie správy, ktoré vyhovujú súčasným filtrom.

Najmenší pevný disk zapisuje dáta po atómoch

18.7.2016, 23:13KARMA


 0

Share

Vedci z Delft University vytvorili pamäť o veľkosti 1 kilobyte, pričom každý bit je reprezentovaný jedným atómom chlóru. Pri takejto hustote zápisu by teoreticky bolo možné uložiť všetky knihy, ktoré kedy vznikli v histórii ľudstva na jedinú poštovú známku.

Dátová hustota s pomocou tejto technológie by dosahovala asi 500 terabitov na štvorcový palec (čo je asi 500-krát viac, ako najlepšie súčasné komerčne dostupné pevné disky).

Výskum viedol Sander Otte.

Veda - Vesmír
Reťazec neobsahuje žiadne ďalšie správy, ktoré vyhovujú súčasným filtrom.

Jupiter neobieha okolo Slnka

26.7.2016, 23:26KARMA


 0

Share

Podľa najnovších vedeckých výpočtov neobieha planéta Jupiter okolo Slnka. Môže to znieť absurdne, ale technicky je to pravda. Kvôli obrovskej hmotnosti tejto planéty totiž leží "ťažiskový bod" medzi Slnkom a Jupiterom mimo Slnka. Konkrétne - je od povrchu Slnka vzdialený o 7% priemeru tejto hviezdy. Oba vesmírne objekty - Jupiter a Slnko tak v závislosti k sebe obiehajú okolo tohto bodu vo vesmíre.

Veda - Zdravie
Reťazec neobsahuje žiadne ďalšie správy, ktoré vyhovujú súčasným filtrom.

Vedci naprogramovali bunky aby reagovali na konkrétne stimuly

23.7.2016, 23:22KARMA


 0

Share

Vedci z MIT naprogramovali živé bunky tak, aby si pamätali stimuly a reagovali na ne. Ide o dôležitý krok smerom k vytváraniu bunkových obvodov.

Vedci napríklad vedia bunky naprogramovať tak, aby robili konkrétne akcie - napríklad svietili v reakcii na konkrétnu chemikáliu, alebo aby začali produkovať konkrétny liek pri kontakte s markermi chorôb. Vedci úspešne "vložili" do bunky tri rôzne "povely", avšak v blízkej budúcnosti by mali byť schopný tento počet dramaticky rozšíriť. Toto by im umožnilo vytvárať mimoriadne citlivé senzory, prípadne ukladať históriu aktivít v bunke. To by mohlo mať výrazný dopad na rôzne oblasti medicíny - lekári by si tak totiž mohli "stiahnuť" kompletný záznam aktivít, ktoré bunka vo svojom živote uskutočnila a vedeli by tak, s akými látkami došla do styku.
Už čoskoro