Tools
Pre zobrazenie tools sa prihlásteVeda - Technika

Vindskip - ekologická nákladná loď

18.9.2013, 14:03KARMA


 0

Share

Terje Lade je nórsky podnikateľ a inžinier, ktorý pracoval pre nórsky ropný a lodný priemysel.

V súčasnosti sa naplno venuje svojmu projektu, ktorý nazval Vindskip (Veterná loď).

Toto plavidlo by malo využívať vlastný trup podobne, ako plachetnica využíva plachty. Spolu s klasickým spaľovacím motorom by sa však mali dosiahnuť výrazné šetrenia v spotrebe paliva (60%), a tým pádom aj v emisii škodlivých látok (80%).

Loď by mala dosahovať rýchlosť až 18 uzlov, čo je porovnateľné s nákladnými loďami súčasnosti.

Spolu s komplexným dizajnom trupu a modernými systémami na snímanie poveternostných podmienok by tak loď samozrejme dokázala plávať aj proti vetru.

Kapacita lode je tiež porovnateľná so súčasnými tankermi. Prvá loď by mohla byť zrejme postavená do štyroch rokov.

Veda - Ostatné
Reťazec neobsahuje žiadne ďalšie správy, ktoré vyhovujú súčasným filtrom.

Vedci objavili tajomné kamenné kruhy, ktoré vytvorili Neandertálci

25.5.2016, 23:16KARMA


 0

Share

Vedci v jaskyni Bruniquel v juhozápadnej časti Francúzska objavili zvláštne kamenné kruhy, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou vytvorili neandertálci - tí totiž ako jediní v tom čase obývali Európu.

Kruhy boli vytvorené z ulomených stalagmitov - tieto boli podľa vedcov ulomené približne pred 175 000 rokmi. Stalagmity boli po odlomení nasekané na približne rovnako dlhé kusy a usporiadané do dvoch oválnych tvarov.

Zaujímavé je tiež, že tieto kruhy boli umiestnené až 336 metrov od vchodu - čo znamená že ľudia sa v tom čase už museli byť schopní pohybovať v tmavých podzemných priestoroch. Na stalagmitoch boli nájdené aj stopy po ohni a vedci vylúčili, že sa do týchto útvarov zoskupili náhodou, alebo pôsobením zvierat (vlkov alebo medveďov).

Veda - Technika
Reťazec neobsahuje žiadne ďalšie správy, ktoré vyhovujú súčasným filtrom.

Slováci vyrobili legendárny materiál Vibranium

26.5.2016, 16:35KARMA


 0

Share

Slovenskí vedci a odborníci vytovrili unikátny materiál, ktorý by sa mal stať základom pre plášť kapsúl technológie Hyperloop.

Ich materiál "Vibranium" je pomenovaný po legendárnom materiále z komiksového sveta - z tohto materiálu má štít aj Kapitán Amerika.

Vibranium vyrába firma c2i z Dunajskej Stredy. Tá sa venuje výrobe kompozitov z uhlíkových vlákien pre automobilový a letecký priemysel. Spoločnosť v súčasnosti spolupracuje s firmou Hyperloop Transport Technologies (HTT), ktorá chce vytvoriť dráhu Hyperloop medzi Bratislavou a Viedňou.

Vibranium 10-krát pevnejšie ako hliník a 8-krát pevnejšie ako oceľové náhrady hliníku. Je taktiež 1,5-krát ľahšie a obsahuje tisíce senzorov, ktoré dokážu bezdrôtovo odovzdávať informácie o stave plášťa.

Veda - Vesmír
Reťazec neobsahuje žiadne ďalšie správy, ktoré vyhovujú súčasným filtrom.

Hubblov teleskop vytvoril fascinujúci portrét Marsu

20.5.2016, 13:14KARMA


 0

Share

Hubblov vesmírny teleskop vytvoril fantastický portrét Marsu. Fotografia vznikla v čase, kedy sa Mars a Zem dostali veľmi blízko k sebe (asi na vzdialenosť 75 miliónov kilometrov) a teleskop tak dokázal zachytiť detaily na povrchu planéty, ktoré majú približne 30 kilometrov.

Hubblov vesmírny teleskop takto "mapuje" Mars už od roku 1990.


Veda - Zdravie
Reťazec neobsahuje žiadne ďalšie správy, ktoré vyhovujú súčasným filtrom.

Spoločnosť Bioquark chce oživovať mŕtvych

11.5.2016, 21:04KARMA


 0

Share

Nový projekt spoločnosti Bioquark s menom ReAnima má za cieľ oživovať mŕtvych. Presnejšie - cieľom tohto projektu má byť vedecky otestovať a zistiť, či je možné zvrátiť mozgovú smrť.

Aj malé obnovenie funkcií mozgu by pre túto spoločnosť bolo veľkým úspechom - séria pokusov na ľuďoch sa odohrá v Indii a zapojiť by sa do nej malo 20 kandidátov, ktorí budú po mozgovej smrti. Takíto pacienti sú už oficiálne vyhlásení za mŕtvych. Spoločnosť Bioquark sa pokúsi využiť kmeňové bunky, peptidové koktejly, lasery alebo stimuláciu neurónov a tým obnoviť funkciu ich mozgu.

Spoločnosť pracuje na ďalších piatich projektoch, ale ich deatily zatiaľ nie sú známe.
Už čoskoro