Tools
Pre zobrazenie tools sa prihlásteVeda - Technika

Vindskip - ekologická nákladná loď

18.9.2013, 14:03KARMA


 0

Share

Terje Lade je nórsky podnikateľ a inžinier, ktorý pracoval pre nórsky ropný a lodný priemysel.

V súčasnosti sa naplno venuje svojmu projektu, ktorý nazval Vindskip (Veterná loď).

Toto plavidlo by malo využívať vlastný trup podobne, ako plachetnica využíva plachty. Spolu s klasickým spaľovacím motorom by sa však mali dosiahnuť výrazné šetrenia v spotrebe paliva (60%), a tým pádom aj v emisii škodlivých látok (80%).

Loď by mala dosahovať rýchlosť až 18 uzlov, čo je porovnateľné s nákladnými loďami súčasnosti.

Spolu s komplexným dizajnom trupu a modernými systémami na snímanie poveternostných podmienok by tak loď samozrejme dokázala plávať aj proti vetru.

Kapacita lode je tiež porovnateľná so súčasnými tankermi. Prvá loď by mohla byť zrejme postavená do štyroch rokov.

Veda - Ostatné
Reťazec neobsahuje žiadne ďalšie správy, ktoré vyhovujú súčasným filtrom.

Vedci dokázali z mozgu vymazať strach

23.11.2016, 18:42KARMA


 0

Share

Vedci z University of Cambridge uvádzajú, že našli spôsob, akým je možné z mozgu "odstrániť" isté druhy strachu. Využili pritom kombináciu umelej inteligencie a skenovania mozgu - a podľa ich výsledkov by mohlo ísť o metódu, ktorá by pomáhala napríklad pacientom s PTSD, prípadne ľuďom s fóbiami.

Metóda dokáže "zaznamenať a identifikovať" "strachovú pamäť". Testovaný subjekt pritom vôbec nemusí myslieť na vec, ktorej sa bojí - stačí, že táto informácia prebehne v jeho podvedomí. Vedci sledovali práve takéto podvedomé záblesky a pri každom dali testovanému subjektu malú odmenu. Týmto spôsobom sa vedcom podarilo znížiť strach spájaný s danou vecou u jednotlivcov a tí následne pri vystavení objektu svojho strachu reagovali oveľa miernejšie a niekedy dokonca bez strachu.

Veda - Technika
Reťazec neobsahuje žiadne ďalšie správy, ktoré vyhovujú súčasným filtrom.

Vedci opäť o niečo viac chápu, ako elektrina vedie prúd

4.12.2016, 23:46KARMA


 0

Share

Vedci z Yale University vytvorili prvé spektroskopické snímky toho, ako si jednotlivé molekuly vody odovzdávajú protón pri vedení elektrického prúdu.

Vedci tak opäť o čosi viac chápu jeden z najzaujímavejších prírodných fenoménov - ako voda vedie pozitívny elektrický náboj - tento proces poznáme pod názvom Grotthussov mechanizmus.

Vedci tento proces analyzujú už 200 rokov. Dôležitý je napríklad pri palivových článkoch, ale aj pri fungovaní nášho zraku.

Zaujímavé je, že klasická spektroskopia nie je dostatočne rýchla na to, aby tento proces zachytila. Vedci tak museli vyvinúť spôsob, akým ho "zamraziť". Keď ani toto nepomáhalo, pozorovali ten istý proces v "ťažkej vode" (v ktorej sú vodíkové atómy vymenené za ťažšie izotopy - deutérium), ktorá bola ochladená takmer na absolútnu nulu.

Veda - Vesmír
Reťazec neobsahuje žiadne ďalšie správy, ktoré vyhovujú súčasným filtrom.

Európski ministri rokujú o programe ESA

1.12.2016, 23:13KARMA


 0

Share

Európski ministri členských krajín Európskej vesmírnej agentúry sa stretli vo Švajčiarsku, aby sa dohodli na 11 miliardovom investičnom programe ESA.

Prvým bodom programu je dohoda o tom, koľko bude ktorá krajina prispievať na fungovanie Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Kým sa tento krok neprerokuje, ministri sa nemôžu plnohodnotne venovať iným otázkam.

Nemecko ako krajina s najväčšími príspevkami pre ESA vyzýva ostatné krajiny, aby zvýšili svoje financovanie Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Cieľom ministrov je tiež dosiahnuť dohodu o ISS, ktorá by zaväzovala jednotlivé štáty k spolupráci aspoň do roku 2024.

Veda - Zdravie
Reťazec neobsahuje žiadne ďalšie správy, ktoré vyhovujú súčasným filtrom.

Vedci prinútili nádory svetielkovať, aby sa jednoduchšie operovali

3.12.2016, 23:33KARMA


 0

Share

Vedci z University of California, San Diego vyvinuli metódu, ktorá "prinúti nádory svetielkovať". Je tak oveľa jednoduchšie presne ich identifikovať a odstrániť tak, aby sa čo najmenej poškodzovalo zdravé tkanivo.

Video, ktoré zachytáva takúto operáciu si môžete pozrieť v treťom zdroji.
Už čoskoro